وبگاه پرسش و پاسخ با دکتر زرین آذر
قبل از ارسال سوال خود لطفا از تکراری نبودن آن مطمئن شوید

 
تاريخ : یکشنبه یازدهم دی ۱۳۹۰

امیر طباطبایی

باسلام . احتراما مادر زن اینجانب دو سال است که مبتلا به سرطان تخمدان است . بعد از یکسال شیمی درمانی ، امسال با عمل جراحی تخمدان ایشان را خارج کردند. ولی متاسفانه سرطان باعث چسبندگی روده ها شده است . حال بعداز عمل ایشان همیشه حالت تهوع دارد و در حدود دو ماه است هیچ چیز نمی خورد ولی هر روز استفراغ می کند و الان از معده خالی اسید معده بیرون می آید و دکتر ها هم از درمان عاجز شده اند .

لطفا شما به ما کمک کنید و راه حل درمان را نشان دهید. و الان نیز بعضا از معده خالی خون استفراغ میشود

پیشاپیش از مراحم عالی سپاسگذارم . با تقدیم احترام


دوست گرامی                        

به نظر میرسد که متاسفانه وضعیت پیچیده ای برای مادرخانم شما از نظر سلامتی بوجود آمده است .

حالت تهوع و استفراغ در بیماران سرطانی به دلایل مختلف می باشد. ازجمله این دلایل میتوان مصرف داروهای مختلف ، شیمی درمانی و ترشح موادی توسط سلولهای سرطانی را نام برد که باعث تهوع و استفراغ ، کاهش وزن و بطور کلی بدحالی عمومی بیمار سرطانی می گردند.

بدون اطلاع کامل داشتن از سابقه بیماری و وضعیت کنونی بیمار مشکل است نظری صائب داد . اما بطور کلی برای بهبود حالت تهوع و استفراغ بیمار سرطانی قدمهای زیر می توانند کمک کننده باشند:


کلیه داروهای ضدتهوع و استفراغ را قطع کنید .

عوارض حانبی سایر داروهای مصرفی را مطالعه کنید تا مطمئن شوید ایجاد تهوع و استفراغ نمی کنند و اگر چنین است قطع شان کنید.( برای دوره ای تا وضعیت معده و روده ایشان بهتر بشود )

آنتی بیوتیکها و داروهای ضد درد اکثرا ایجاد حالت تهوع و استفراغ می نمایند . ازفشار آوردن به بیمار برای صرف غذا پرهیز کنید و بگذارید معده استراحتی داشته باشد .

سپس از میوه که ساده ترین و قابل هضم ترین غذاست شروع کنید . آنهم به میزان اندک. آیا قادر هستند نصفه ای موز یا سیب را در معده نگه دارند بدون اینکه بالا بیاورند؟ اگر جواب مثبت است به میزان کم و آهسته آهسته از میوه ها برای تغذیه ایشان شروع کنید . اما اگر صرف میوه هم بهشان حالت تهوع میدهد باید از آب هویج آنهم به مقدار کم شروع کنند.

توجه داشه باشید که برخلاف تصور عموم میزان مصرف غذا نیست که اهمیت دارد بلکه اندازه جذب غذا مهم است .

اگر ایشان بتوانن لیوانی آب هویج و مقداری میوه در روز را بدون اینکه بالا بیاورند مصرف کنند، بدلیل بالا بودن میزان جذب این مواد مقداری از مواد لازم بدنشان تامین خواهد شد .

اما اگر قادر به خوردن آب هویج و میوه هم نیستند، پس از قطع کردن داروهای ضد استفراغ و سایر داروهایی که عوارض جانبی تهوع و استفراغ دارند، به معده شان بین 24 ساعت تا 48 ساعت استراحت بدهند و هیچ غذایی مصرف نکنند . پس از اینکه معده اندکی آرام گرفت با مقداری آب هویج یا آب سیب به صورت جرعه جرعه شروع کنند .

آب هویج درمورد بیماران سرطانی از ضروریات است .

گاه مصرف تکه ای نان خشک (سوخاری) هم کمک به قطع حالت تهوع و استفراغ می نماید . امیدوارم این راه حلها کارگر بیفتد و حالشون  بهتر بشه.

 

تنقیه قهوه نیز برای کنترل حالت تهوع و استفراغ بیماران سرطانی به کار می رود . برای این کار باید از دستگاه تنقیه استفاده کرد. نصف لیوان قهوه را در دو لیوان آب پاکیزه بجوشانید بگذارید ولرم شود و سپس از طریق تنقیه از راه مقعد وارد روده بزرگ کنند . حداقل بین ده تا پانزده دقیقه نگه دارند و سپس دفع کنند .

نوشیدن چند لیوان آب هویج وسبزی و تنقیه قهوه روشی است که من درمورد بیماران سرطانی به کار می برم .

با آرزوی سلامتیارسال توسط مهسا

اسلایدر