وبگاه پرسش و پاسخ با دکتر زرین آذر
قبل از ارسال سوال خود لطفا از تکراری نبودن آن مطمئن شوید

 
تاريخ : چهارشنبه دوم آذر ۱۳۹۰

محمد مهدی شاهی

سلام خانم زرین آذر

خواهر من حدود 62 سال سن ، وقدی متوسط و جثه ای ظریف دارند. تا بحال سه بار به بیماری سرطان دچار شده اند. حدود 15 سال پیش به سرطان سینه مبتلا گشته و بعد از عمل ، شیمی درمانی نمودند. حدود 3 سال پیش دوباره عارضه ی سرطان بازگشت وایشان دوباره عمل کرده و بعد پرتو درمانی نمودند. در حال حاضر دچار سرطان ریه هستند و بتازگی شروع به شیمی درمانی نموده اند .

حدود چند ماهی است که تقریبا 50 درصد خام گیاهخواری را آغاز نموده اند. دکتر ها به وی گفته اند که در طی شیمی درمانی تقریبا همه چیز می تواند بخورد از جمله گوشت و ماهی. البته تاکید زیادی نیز برای نوشیدن آب میوه نیز نموده اند .

من با مطالعه بسیاری از مطالب شما در سایت دریافته ام که نوشیدن آب سبزی و میوه  برای وی بسیار مفیداست. ولی درمورد گوشت و ماهی آنطور که دکتر ها گفته اند ، تردید بسیار دارم. آیا خوردن جوانه های مختلف نیز برای وی در این دوران شیمی درمانی می تواند مفید باشد ؟

شما چه شیوه تغذیه را برای وی برای دوران شیمی درمانی و بعد از آن توصیه می کنید؟ البته وی تصمیم دارد در آینده نزدیکی ، بعد از طی شدن روند درمان ، تا درصد بالایی خام گیاهخواری بنمایند.

از صمیم قلب از شما به خاطر راهنمایی هایتان تشکر می کنم.دوست گرامی

از خبر بیماری خواهرتان متاسف شدم .

بله درست است. در هنگام شیمی درمانی و بعد از آن بهترین رژیم غذایی برای ایشان تا حد ممکن خام گیاهخواری و مصرف آب میوه ها و سبزیهای فراوان می باشد.


من شخصا مصرف گوشت و ماهی را به بیماران سرطانی به دلایل مختلف توصیه نمی کنم و خواهر شما نیز صددرصد باید از مواد حیوانی پرهیز کنند.

مصرف جوانه ها برایشان بسیار مفید خواهد بود ،چه در دوران شیمی درمانی و چه پس از آن .


شیوه ی غذایی پیشنهادی من بدون شک گیاهخواری ، بخصوص تا حد امکان خام گیاهخواری با تاکید فراوان بر مصرف انواع میوه ها و سبزیهای تازه به مقدار فراوان می باشد .

مصرف چندین لیوان آب سیب ، کرفس ، کاهو ، کلم ، اسفناج و چغندر و همچنین مخلوط آب سیب و کرفس و همچنین مصرف آب هویج نیز چند لیوان در روز توصیه می شود.

ایشان باید از ویتامین ث به میزان بسیار بالا مصرف کنند . بهترین منبع ویتامین ث انواع سبزیها و میوه های تازه می باشند . فلفل سبز، پرتقال و لیمو سرشار از ویتامین ث می باشند .

به ایشان بفرمائید که حتما رژیم خام گیاهخواری را که در نظر دارند ، دنبال کنند . چون بهترین رژیم غذایی برای درمان ایشان می باشد. با آرزوی سلامتی و بهبودی خواهرتان


بله بدون شک. روشهای طبیعی برای درمان سرطان های مختلف وجود دارند که منجر به نتایج نسبتا خوبی نیز می گردند.

از جمله این روشها، شاید بتوان گفت یکی از شناخته شده ترین آنان، روش دکتر گرسون می باشد که تکیه بر مصرف فراوان آب میوه ها وسبزیها داشته و بطور کلی رژیمی است که در آن مصرف پروتئینهای حیوانی، شکر ونمک مطلقا ممنوع می باشد .

برای مطالعه بیشتر در مورد این روش میتوانید به سایت gerson.org   مراجعه فرمائید.


بطور کلی میشود گفت که رژیم غذایی خام گیاهخواری و یا حداقل رژیم گیاهخواری که تا 80 درصد شامل مصرف مواد خام باشد برای ایشان بهترین روش تغذیه است. و البته هریک از این روشها برمبنای وضعیت شخص تغییر پذیر بوده و برای هر بیماری خاص خود او برنامه مشخصی داده واجرا میشود .


حذف انواع سموم محیطی از جمله لوازم آرایشی و رنگ مو و پاک کننده هایی که برای پاکیزگی خانه ها بکار میروند نیز از واجبات می باشد .

آب آشامیدنی باید پاکیزه بوده از فلوراید و مواد سمی شیمیایی عاری باشد .

لطف کنید به پاسخ سوال قبلی و همچنین پاسخهای گذشته من در مورد سرطان و رژیم غذایی مناسب بیماران سرطانی برای درمان سرطان ، که در بخش موضوعات وبلاگ  قابل دسترس می باشند نیز مراجعه نمائید .


با آرزوی بهروزیارسال توسط مهسا

اسلایدر